YEREL ETKİNLİKLER
 
HALİL İBRAHİM BULUŞMALARI (ULUSLARARASI)
Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları üç büyük semavi dinin peygamberlerinin atası İbrahim Peygamber’in doğduğu yer olan Şanlıurfa’dan başlayıp bütün dünyaya ulaşacak, ülkeler arasında iyilik köprüleri kuracak ve bütün insanlığı onun engin zenginliğinde buluşturacak bir iyilik hareketi olarak başlatılmıştır. Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları’nın amacı; misafirperverlik, paylaşım, gönül genişliği, yardımseverlik, cömertlik, bereket vb. insani hasletlerin ışığında, Hazreti İbrahim’in binlerce yıl öncesinden günümüze açtığı yoldan giderek, onun ayak izlerini takip etmektir. Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları’nda, dünya üzerinde faaliyet gösteren bütün yardım kuruluşlarının Şanlıurfa’da bir araya gelerek, faaliyetlerini burada sergilemeleri, bilgi, birikim ve tecrübelerini paylaşmaları hedeflenmektedir. Buluşmalar kapsamında düzenlenen kongre, panel vb. etkinliklerle dayanışma, yardımlaşma, sevgi, hoşgörü gibi konular üzerinde verimli değerlendirmeler ve çalışmalar yapma imkânı doğmaktadır.
Tarih: Eylül/Ekim ayında düzenlenmektedir.
 
Düzenleyen Kurum/Kuruluş: Şanlıurfa Valiliği
İletişim: Şanlıurfa Valiliği
Telefon : (009) 0 414 215 12 42    
Faks:  (0 414)  215 12 43   
 
EYYUBNEBİ DÜNYA SABIR GÜNÜ
Sabrın sultanı olarak bilinen Hz. Eyyub’un sabır yönünü ön plana çıkartarak Viranşehir İlçemize bağlı Eyyubnebi’de düzenlenen bu etkinlik yıl içerisinde çeşitli afet, savaş trafik kazası, sağlık gibi nedenlerle musibetlere uğramasına rağmen sabırlı olma erdemliği gösteren yurt içi ve yurt dışında tespit edilen kişilerin davet edilerek, onlarla söyleşi yapılması ve topluma örnek olmalarının sağlanması amaçlanmaktadır.
Program çerçevesinde; yemek organizasyonları, şiir dinletileri, konserler, Hz.Eyyub Sabır Ödülü töreninin icrası gerçekleştirilmektedir. 
 
Tarih : Mayıs ayı içinde
Düzenleyen Kurum/Kuruluş: Şanlıurfa Büyük Şehir Belediyesi.
İletişim: Büyük Şehir Belediyesi.
Telefon : (009) (0414) 313 16 34
 
ŞANLIURFA’NIN KURTULUŞU
Şanlıurfa’nın düşman işgalinde kurtuluşunun anılması ve buna paralel olarak özgürlük fikrinin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla her yıl Ulusal düzeyde, düzenli olarak etkinlikler düzenlenmektedir. Yapılan etkinlikler arasında; Urfa kurtuluş savaşının canlandırılması, halk konserleri, folklor gösterileri, mehteran gösterisi, çevre illerden gelen gazilerin ağırlanması, paneller, sergiler, kurtuluş tiyatrosu ve müzikaller, Urfa konulu resim sergileri, tören geçidi sayılabilir. 
 
Tarihi: 11 Nisan
Düzenleyen Kuruluş: Şanlıurfa Valiliği – Büyükşehir Belediyesi
İletişim: Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi / Haliliye İlçesi / Şanlıurfa
Telefon : (009) (0414) 313 16 34
Faks : 0 (414) 312 41 14
E-Posta: nkaradag@sanliurfa.bel.tr
 

 

Şanlıurfa Valiliği - Paşabağı Mah. Cumhuriyet Caddesi No:77 Haliliye/Şanlıurfa
Telefon: (0414) 313 18 43